• #
  • Kanal
  • Kategori

TRT 1 Canlı izle

Trt 1

 

            Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, 01 Mayıs 1964'te devlet için yapılacak olan birçok yayını üstlenerek özel bir yasayla kuruldu. Bu kurum devlet tarafından belirlenen tarafsızlık ilkesiyle meydana geldi.

 

            1960 yılından önce oturmuş bir yayın kurumu yoktu. 1960 yılından sonra Türkiye'nin sadece sekiz ilinde radyolar kuruldu. Bunlara il radyoları adı verilmekteydi. 1964 yılında alıcılarının güçlenmesi ile birlikte daha dinamik hale gelen yayınlar TRT bünyesinde toplandı.

 

            Alıcılarının kuvvetlendirilmesi ve bir tarafta yayınlarının toplanması geniş kitlelere ulaşmayı kolaylaştırdı. Bu sayede 1974 yılında TRT-1, TRT-2 ve TRT-3 radyo yayınları oluşturularak çalışmalara başlandı. 31 Ocak 1968’de Ankara'da bulunan Mithatpaşa Stüdyosunda açılış konuşması Mahmut Tali Öngören tarafından yapılarak başlandı. Yayınlar hafta da üç gün yapılmaktaydı. Bu günler içerisinde deneme yayınlarını üçer saat yapılması kararı alındı daha sonra bu günler 4 ve 5'e yükselerek gelişim gösterdi.

 

            1970 ve 1971 yıllarında ilk önce İzmir daha sonra İstanbul televizyonları faaliyetlerine başladı. Bu gelişmeler ile 1969'da astronotların Ay'a çıkmaları, Zeki Müren'in verdiği konserler, 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün cenaze töreni, Kıbrıs Barış Harekatı gibi birçok önemli gelişmeyi TRT bünyesinde halka açık bir şekilde yayınlandı.1986 yılında TRT-2, 1989 yılında TRT-3 ve 1990 yılında TRT-4 hizmet bakımından farklı konulara ayak basarak açıldı. 2003 yılında Sertap Erener'in 48. Eurosion Şarkı Yarışmasına katılmaya hak kazandığı şarkısı yayınlandı. Yıllar geçtikçe uluslararası bir yayın kuruluşu haline gelen TRT bugün birden fazla yayın kuruluşu ile ulusal ve uluslararası hizmet vermektedir.

 

TRT bugün 14 televizyon kanalı, 5 ulusal, 5 bölgesel, 3 uluslararası ve 3 yerel radyo istasyonu ile izleyicisi ve dinleyicileri ile buluşmaktadır. Yayıncılık kalitesinde en yüksek seviyeye gelen TRT 1 yayınlarında, haberlere, spora, belgesellere ve sinemaya ağırlık vermektedir. Ayrıca çocuklar için eğitsel dijital okullar olarak yayınlar yapmaktadır. Tanık Olmaya Hazır mısınız sloganı ile 2009 yılında yayınlanmaya başlayan belgesel kanalını beş farklı dilde Dünyaya tanıtmayı başaran bir kanal olmayı da başarmıştır. Hizmet standartları çok iyi belirleyen TRT 1 kurulduğu ve yayına başladığı tarihten bugüne kadar kar amacı da gütmemiştir. En güvenilir televizyon kanalı olarak bilinen TRT 1 televizyonu ana haber bültenlerini akşam 19.10’ da yayınlamaktadır.

 

Eskiden daha çok güvenilen TRT 1’in son zamanlarda biraz da olsa yanlı yayın yaptığı ileri sürülmektedir. TRT 1 de yayınlan dizilerin Türk Toplumun örf ve adetlerine göre olduğu görülmektedir. Ailelerin çocukları ile birlikte beraberce izleyebileceği dizilerin olması, küfür ve argonun yer almaması örnek gösterilebilecek bir kanalın olduğunu gösterir. Diğer kanallarda toplumumuza göre yadırganacak durumların olduğu dizilerin yayınlandığını görebiliyoruz. Basın ve medyadan bu dizilerin aileler için kötü örnek olduğunu da biliyoruz. TRT 1 de böyle bir durumla karşılaşmak mümkün değildir. Çocuklar için ayrıca özel bir kanalında olması güzel bir durum. Çocukların yaş gruplarına göre çizgi filmlerin gösterilmesi çocukların gelişimlerinde önem arz etmektedir. Şiddet yanlısı olmayarak toplum olarak daha pozitif insanlar olmamızda televizyon kanalların çok büyük öneminin olduğunu unutmamak lazım. TRT 1 de yayınlanan seksenler dizisinin ne kadar ses getirdiğini çoğu izleyici bilmektedir. Seksenler dizisi ile nostaljiyi yaşayanlar, ah ne güzel günlerdi o günler diyerek o günleri özlemle hep andılar. Güzelliklerin gösterilmesi, ekranları başlarında bulunanların bu güzellikleri yaşaması, bulunduğumuz yıllarda aranan güzellikler adına biraz da kendimizin çabalamasını öğretmedi mi? Renkli hayatların büyüsüne hepimiz kapıldık. Önemli olan güzel örneklerin peşinde olmamızdır. TRT 1 her zaman diğer kanallara da örnek olmuş bir televizyon kanalıdır.