• #
  • Kanal
  • Kategori

TRT Kürdi Canlı izle

TRT Kürdi

TRT Kürdi, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) bünyesinde 25 Aralık 2008 tarihinde test yayınlarına başlamıştır. 2009 yılının başında ise kanal normal yayın düzenine geçmiştir. “Aynı gökyüzünün altındayız.” sloganıyla yola çıkan ve Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve farklı renklerini televizyon ekranlarına yansıtmayı görev edinmiş olan kanalın ilk zamanlarında adı TRT 6’ydı. Ancak 10 Ocak 2015 tarihinde alınan bir karar ile kanalın ismi TRT Kürdi olarak değiştirilmiştir. Genel merkezi başkent Ankara’da konumlanan kanal Türkçe, Kürtçe ve Zazaca dillerinde çeşitli içerikleriyle Türkiye’nin ilk devlet destekli çok-dilli kanalı olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

TRT Kürdi, ilk yayınına Türkçe İstiklal Marşı ile başlamış ve sonrasında da ünlü Kürt sanatçı Rojin Ülker tarafından seslendirilen ve Kurtuluş Savaşı sırasında şehit olan askerlerimize ağıt niteliğinde olan bir türkü ile devam etmiştir. Kanalın tanıtımlarında sıklıkla “Aynı gökyüzünün altındayız.” sözü kullanılarak topluma barış ve kardeşlik duyguları aşılanmıştır. Ayrıca kanalda yayınlanan ilk programda zamanın Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajları Kürtçe dublaj ve Türkçe altyazı ile sunulmuştur. TRT Kürdi canlı yayın keyfini web sitemiz üzerinden hızlı, kesintisiz ve tamamen ücretsiz şekilde çıkarabilirsiniz. Web sitemize ise dilerseniz bilgisayarınızdan dilerseniz de tablet ve cep telefonlarınızdan kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

TRT Kürdi Programları ve Yayın Akışı

TRT Kürdi gün boyunca Türkçe, Kürtçe ve Zazaca dillerinde çeşitli programları izleyicilerle buluşturmaktadır. Kanal özellikle bu dillerin yoğun olarak konuşulduğu Diyarbakır, Adana, Van, Nusaybin gibi şehirlerde büyük bir izleyici kitlesine sahiptir. Ayrıca İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde de göç sebebiyle bu dilleri konuşan vatandaşlarımızın fazla olması, buralarda da kanalın birçok izleyicinin bulunmasına sebep olmaktadır.

TRT Kürdi, kültür-sanat, müzik, eğlence, belgesel, eğitim, spor, haber kategorilerinden çeşitli programlar yayınlamaktadır. Ayrıca zaman zaman Türk yapımı film ve diziler de dublajlı şekilde kanalda yayınlanmaktadır. TRT Kürdi, birkaç defa kendi dizilerini de çekmiş ancak bunlar yeterli izleyici sayısına ulaşamamıştır. “Kur’an Öğreniyorum”, “Siz Ne Diyorsunuz”, “Gezelim Görelim”, “Biz Bir Aileyiz”, “Kanaat Önderleri” kanalda sunulan programların bazılarıdır.

TRT Kürdi Frekansı

Kanalın HD kalitesinde sunduğu yayınını uydu alıcınızla izleyebilmek için uydu alıcınızın manuel kanal tarama bölümüne vereceğimiz en güncel TRT Kürdi frekans bilgilerini girebilirsiniz.

TRT Kürdi HD Türksat 4A Yayın Frekans Bilgileri:

Frekans: 11054

Symbol Rate: 30.000

Polarizasyon: Dikey (V)

Fec: 3/4